Головна » Файли » Нормативна і законодавча база

Піший туризм: категорійні маршрути України
[ Скачати з сервера (60.0 Kb) ] 28.07.2009, 17:14

Затверджено

                                                                            постановою Президії Федерації

                                                                            спортивного туризму України

                                                                            від 8  грудня  2001 р., 

          протокол № 2, п. № 5,

додаток № 2, частина № 1

 

ПЕРЕЛІК  КЛАСИФІКОВАНИХ  ТУРИСТСЬКИХ

СПОРТИВНИХ МАРШРУТІВ УКРАЇНИ

 

У Переліку класифікованих туристських спортивних маршрутів України (далі – Перелік) наведені маршрути з пішохідного, лижного, гірського, водного, велосипедного, автомобільного, мотоциклетного, спелеологічного та вітрильного видів туризму, що прокладені в межах території України і відповідають нормативам туристських спортивних походів.

У Переліку використовуються такі скорочення:

пн. – північний

пол. – полонина

пд. – південний

печ. – печера

зх. – західний

сх. – східний

м – абсолютна висота в метрах

В – вертикальні печери

Г -  горизонтальні печери

К – комбіновані печери

км – кілометри

р. – ріка

м. – місто

вдсп. – водоспад

смт. – селище міського типу

оз. – озеро

с. – село

стр. – струмок

а/з – автобусна зупинка

ст. – станція

дж. – джерело

б. – байдарки, каяки

т/б – туристська база

н. – надувні судна

т/с – туристська стоянка

авт. – автомобілі

т/пр – туристський притулок

мот. – мотоцикли

г. – гора

к.с. – категорія складності

в. – вершина

к.тр. – категорія трудності

ущ. – ущелина

н/к– некатегорійна природна перешкода

хр. – хребет

пер. – перевал

ск. – скелі

ускл. – ускладнений маршрут

(Е) – експериментальний маршрут

1А – 5Б : категорії трудності природних

ур. – урочище

                перешкод

 

Пішохідний туризм

         Пішохідні туристські спортивні походи можливо проводити  в усіх регіонах України. Одночасно слід зазначити, що територія України, за винятком двох гірських масивів (Українські Карпати та Кримські гори), має рівнинний рельєф і на ній майже відсутні істотні природні перешкоди, що обумовлюють категорію складності спортивних пішохідних маршрутів. Через це у більшості регіонів України можливо здійснювати спортивні походи лише до І категорії складності включно, а походи ІІ та ІІІ категорії можуть здійснюватись тільки в Українських Карпатах та Кримських горах.

         Погодні умови дозволяють здійснювати пішохідні мандрівки у рівнинних районах України з березня по листопад, а при сприятливих умовах на протязі всього року.

         Крим та Карпати – головні райони проведення пішохідних туристських спортивних походів - відносяться до лісових районів середньогір‘я. Різноманітність природних перешкод цих районів дає можливість туристам оволодіти майже усім арсеналом прийомів техніки пішохідного туризму, орієнтування на місцевості, дозволяють повноцінно проводити навчальні заходи. Термін проведення пішохідних походів по цих районах теж широкий – з ранньої весни до пізньої осені, а за сприятливих погодних умов -  і взимку.

Карпати поєднують у собі красоти гірського та лісового районів. Бурхливі річки, красиві озера, пологі гірські схили, сонячні полонини, багата історія краю можуть задовольнити смаки будь-якого туриста. У Карпатах можна прокласти маршрути від найпростіших до III категорії складності. Тут зустрічаються ділянки з великим перепадом висот, скельним рельєфом, складним орієнтуванням, водними перепонами.

Українські Карпати відносяться до середньовисотних гір, які не досягають снігової лінії і не мають сучасних льодовиків. Абсолютна більшість вершин Карпат нижче 2000 м і лише на масиві Чорногора, більша частина якого належить до головного вододілу, кілька вершин мають  більшу висоту, у тому числі найвища точка Українських Карпат г. Говерла - 2061 м. Снігова лінія в епоху останнього зледеніння знаходилась на висоті 1450-1550м. Яскравими слідами давнього зледеніння є реліктові льодовикові форми на найвищих гірських масивах (Чорногора, Полонинський хребет, Рахівські гори, Чивчина): цирки, улоговини, конуси виносу, кари, моренні вали. На дні карів на висоті 1450-1800м знаходяться карові озера. Реліктові льодовикові цирки та кари протилежних схилів масиву Чорногора не з‘єднались між собою своїми задніми стінками і не утворили, як це буває у високогірному альпійському рельєфі, гострих гребенів. Гострі гребені, іноді з карнизами, є тільки на відрогах вододільного хребта масиву, де зійшлися декілька сусідніх карів одного схилу.

Гірські хребти Карпат, розділені поздовжніми улоговинами та розмежовані глибоким поперечними долинами, простягаються з Пн.Зх. на Пд.Сх. Поздовжня зональність місцями ускладнюється кільцеподібними структурами. У межах головного вододілу Карпат   знаходяться  гори Бескіди з найвищою точкою - горою Пікуй (1405м); від Верецького до Яблуницького перевалів простягнулися найбільш важкопрохідні, розчленовані  численними ущелинами гори Горгани з найвищою точкою -  г Сивуля (1815м); від Яблуницького перевалу на південь простягнувся масив Чорногора з  найвищими вершинами Українських Карпат: Говерла (2061м), Петрос (2020м), Ребра  (2007 м), Гутин Томнатик (2017 м), Бребенескул (2035 м), Піп Іван (2022 м). Полонинський хребет  з вершинами Пікуй, Боржава, Красна, Стіг дещо нижчий за абсолютною висотою і відноситься до ярусу карпатського середньогір’я.  Вздовж південного краю Українських Карпат простягнулися гірські масиви Вулканічного  хребта з вершинами  Маковиця, Синяк, Бужора у ландшафтах якого є прояви давнього вулканізму.

         Українські Карпати складені в основному глинистими сланцями, алевритами, вапняками, пісковиками крейдового та палеогенового періодів. Сланці легко піддаються денутації, тому гірські хребти мають переважно пологі схили.

         Клімат Українських Карпат помірно континентальний. Гори і передгір’я надмірно зволожуються, річні суми опадів у передгір’ях  800-1000 мм, а в горах 1500-1600 мм. По мірі підняття у гори температура повітря знижується, а кількість опадів збільшується. Взимку на хребтах випадає значна кількість снігу (товщина снігового покриву буває до 300 см), що подекуди призводить до снігових зсувів та лавин.

         В Українських Карпатах проявляється вертикальна поясність природних компонентів і ландшафтів. До  400-500 м розкинутий передгірний пояс з буково-дубовими, буковими, буково-грабовими лісами. Низькогірний пояс піднімається до 1000-1200 м. Тут ростуть високостовбурні букові, мішані буково-смерекові, ялиново-смерекові ліси. Середньогірний пояс досягає висоти 1200-1500 м, тут переважають ялинові та ялиново-смерекові ліси. Вище, у субальпійському поясі (1500м і вище), ростуть чагарники з гірської сосни, чорної вільхи, ялівцю, схили вкриті гірськими луками.

Пішохідні походи по Карпатам можуть здійснюватись з травня по жовтень місяць. Однак треба пам’ятати, що у травні на високогір’ї   ще багато снігу, а в жовтні значно знижується температура повітря, особливо у нічний час. Найбільш цікаві маршрути у Карпатах йдуть хребтами гір. Так, маршрут ІІІ категорії складності проходить хребтами Чорногора, Горгани та Свідовецькому.

Плануючи походи по Карпатах слід пам’ятати, що тут є території,  відведені під природоохоронні об’єкти (Карпатський заповідник, Карпатський і Синевирський природні національні парки, ландшафтні заказники тощо), для проходження яких необхідно одержати дозвіл у відповідних організаціях та дотримуватися певних правил поведінки.

         Гірський Крим - це ліси і гори, печери і грандіозні скелі, неповторні каньйони та мальовничі водоспади. Район невеликий і тому його туристське навантаження регулюється, ночівлі дозволяються тільки на спеціально обладнаних туристських стоянках.

         Гірський Крим - це природний музей, де на невеликій площі знаходяться різноманітні ландшафти та  унікальні пам’ятки природи.

         Гори Криму тягнуться від Севастополя до Феодосії. Тут вирізняються три гірські пасма: Головне з висотами 1200-1500 м, Внутрішнє з  висотами 400-600 м та Зовнішнє з висотами 250-350 м. Схили пасом асиметричні: південні – круті, північні – пологі. Західна та центральна частини Головного пасма становлять майже суцільний ланцюг столових масивів, плоскі і майже безлісі вершини яких називаються яйлами: Байдарська Яйла, Ай-Петрінська Яйла, Ялтинська Яйла, Нікітська Яйла, Гурзуфська Яйла, Бабуган-Яйла з найвищою вершиною Кримських гір – г.Роман-Кош (1545 м), Чатирдаг, Демерджі-Яйла, Довгоруківська Яйла, Карабі-Яйла. Східна частина Головного пасма розчленована на окремі масиви. У вапняках яйлинських масивів інтенсивно розвиваються карстові процеси. Тут поширені різноманітні карстові форми: полья, ванни, лійки, улоговини, понори, колодязі, шахти, печери тощо. Поширення карстових явищ на яйлах обумовлює майже повну відсутність тут джерел питної води та поверхневих водотоків. На північному схилі Головного пасма утворилися глибокі ущелини – каньйони. Найбільш відомий з них Великий Каньйон Криму – грандіозна вузька ущелина  довжиною три кілометри та глибиною до трьохсот п’ятидесяти метрів.

У розподілі рослинності спостерігається висотна поясність. Яйли вкриті трав’яною та чагарниковою рослинністю. На сухих схилах південної експозиції та кам’янистих урвищах Головного пасма ростуть напівчагарники. У карстових лійках, улоговинах росте бук, на скельних ділянках трапляється тис ягідний, кримська сосна. Схили середньогір’я вкривають букові, дубово-букові та сосново-букові  ліси.

Східний Крим і Карадаг – гори невисокі: 300-500 м, але близькість моря, загостреність форм, значні перепади висот надають їм справжнього гірського вигляду. Вулканічні ландшафти Карадагу  це  справжній музей просто неба. Тут окрім жерла згаслого вулкану можна побачити юрську вулканічну лаву й різноманітні химерні фігури-останці – результат вивітрювання вулканічних порід.

У зоні Внутрішнього та Зовнішнього пасом переважають лісостепові ландшафти з дубовим лісами й лучними степами, міжпасмовими  поздовжніми улоговинами, долинно-терасовими природними комплексами, переважно розораними. Тут велика кількість сільських населених пунктів та розгалужена транспортна мережа.

         Клімат Кримських гір помірно-континентальний з рисами субтропічного на Південному Березі Криму.   Захищений з півночі гірським бар‘єром  Південний Берег Криму тепліше за інші його райони. Клімат яйл відрізняється прохолодним літом (на висоті 1200м середня температура липня +15,7°), не дуже суворою зимою (середня температура січня на тій самій висоті біля -4°, на сході нижче), значною кількістю опадів (в західній частині до 1000-1200мм за рік), сильними вітрами. Влітку з трьох діб одна, а взимку -  дві на яйлі бувають з опадами. Зимою опади у вигляді снігу, сніговий покрив з січня до березня.

Найкращий час для пішохідних походів в горах Криму з квітня до листопада. При підготовці до походу  в горах Криму слід пам’ятати, що тут зосереджено близько 120 природоохоронних об’єктів з обмеженим доступом. Серед них Ялтинський гірсько-лісовий заповідник, Карадазький заповідник, заповідник Мис Мартьян, Кримське заповідно-мисливське господарство, заказники – Великий Каньйон Криму, Новий Світ, Хапхальський заказник тощо. 

При проведенні в обох гірських районах пішохідних походів взимку треба враховувати, що в цей час тут виникають природні умови, які відповідають умовам районів більш складних у туристсько-спортивному відношенні. У цей період в горах Карпат та Криму окремі ділянки (перевали, вершини) маршруту за своїми туристсько-спортивними характеристиками можуть за складністю відповідати категорійним ділянкам, що вимагає переоцінки складності маршруту. Проведення зимових пішохідних походів має свої особливості, які у деяких випадках роблять такі походи більш складними і небезпечними, ніж аналогічні за категорією складності літні походи у високогір’ї (зимовий сніг значно відрізняється від літнього снігу високогір’я). Особливу увагу взимку та на початку весни слід приділяти вивченню лавинонебезпечних та селенебезпечних ділянок району походу. Незважаючи на близьке розташування населених пунктів треба враховувати, що стан групи, яка перебуває на хребті чи яйлі, мало чим відрізняється від ситуації коли група знаходиться за десятки кілометрів від житла.

У даному розділі Переліку наведені пішохідні маршрути II-III категорії складності по двох туристських районах – Українських Карпатах та Кримських горах. У цих районах обмежена різноманітність локальних та протяжних перешкод і, як правило, вони невисокої категорії трудності. По багатьох перешкодах на сьогодні відсутня остаточна оцінка їх туристсько-спортивної трудності. Як в одному, так і в іншому районі наявні і  складні туристські перешкоди, але усі вони можуть бути обійдені більш простими шляхами. У зв’язку з цим для остаточного визначення категорій складності маршрутів з позначкою (Е) повинна бути проведена  їх експертна оцінка МКК.

 

                                                     Карпати

II категорія складності

1.     смт. Ясиня – г.Чорна Клева – г.Братківська – г.Дурня – пер.Легіонів – г.Побита – г.Берти – г.Вел.Кенута – г.Буштул – г.Коретвина – г.Чорна Ріка – р.Озерянка – оз.Синевир – г.Озерна – пер.Вишківський (Торунський) – г.Чорна Ріпа – с.Ялинкувате.

2.     м.Яремче – пер.Прислоп – г.Довбушанка – с.Бистриця – пер.Легіонів – г.Дурня – г.Братківська – пер.Околе – г.Татаруха – г.Трояска – г.Стіг – г.Близниця – г.Стара – с.Кваси – г.Менчул – г.Петрос – г.Говерла – г.Бребеняскул – г.Піп Іван – смт. Верховина.

3.     с.Білосовиця – г.Козакова Поляна – пер.Верецький – смт. Воловець – г.Плай – г.Стій (сходження) – пер.Прислоп – г.Кук – г.Коротисто – с.Нижній Бистрий – хр.Вівчарський Верх – г.Перехрестя – г.Топас – траверс пол. Красна - с.Усть-Чорна – с.Лопухове – траверс хр. Свидовець – г.Стара – г.Думен – м.Рахів.

4.     смт.Воловець – г.Плай – г.Стій (сходження) – г.Гемба – г.Магура – пер.Прислоп – полонина Кук – г.Воловський Менчул – смт.Міжгір’я – с.Стригальня – г.Кам’янка – г.Озерна – оз.Синевир – ур. Кантина – р.Плеща – г.Передня – г.Стримба – г.Гропа – г.Климова – смт Усть-Чорна – г.Темпа –г.Плеска – г.Апецька – г.Межі Діли – г.Кичера – смт.Кобилецька Поляна.

 

III категорія складності

5.     (Е) м.Рахів – г.Піп Іван – г.Стіг – г.Чорна Гора – г.Говерла – г.Кукуль – пер.Яблуницький – г.Довга – г.Братківська – пер.Легіонів – г.Сивуля – г.Попад’я – пер. Торунський – г.Чорна Ріпа – т/с Беркут.

6.     (Е) м.Яремче – р.Жонка – г.Довбушанка – пер.Столи – г.Чорна Клева – г.Братківська – пер.Легіонів – г.Сивуля – г.Попад’я - г.Чорна Ріпа – т/с  Беркут.

7.     (Е) м.Рахів – г.Близниця – г.Братківська – пер.Легіонів – г.Сивуля – г.Попад’я – г.Чорна Ріпа – ст.Беркут.

8.     (Е) с.Верховина – г.Піп Іван - г.Дземброня – г.Говерла – г Петрос – с.Кваси – г.Близниця – г.Татаруха – пер.Окола – г.Братківська – пер.Легіонів – г.Сивуля – г.Кінець Горгану – г.В.Бетря – г.Буштул – пер.Руський – г.Попад’я – хр.Горган – р.Розтока – оз.Синевир – г.Озерна – смт. Міжгір’я

 

Крим

II категорія складності

9.     с.Орлине – ур.Бізюк – т/с  Узунжа – т/с  Богата Ущелина – т/б “Орлиний заліт” – Великий Каньон Криму (радіальний вихід) – т/с Високе – т/с Научний – т/с Барсуча Поляна – т/б “Ангарський перевал” – т/с Джурла – т/с Ай-Алексій (т/с Партизанська) – плато Карабі-Яйла – т/с Нижній (Верхній) Кок-Асан – т/с Ворон – т/с Лісова – м.Судак.  

10.           (Е) м.Бахчисарай – т/с Баштановка – т/с Мангуп – т/с Богата Ущелина – т/с Кокозка – т/с Бойко (по дну Великого Каньону Криму) – т/с Богатир – т/с Високе -  т/с Научний – т/с  Сараман – г.Голий Шпиль – т/с Барсуча Поляна – печ. Мармурова – г.Еклізі-Бурун – т/с Ат-Чокрак – т/с Букова Поляна – пер.Ангарський.

11.           (Е) М.Бахчисарай – т/с Научний – т/с Сараман – г.Голий Шпиль – т/с Барсуча Поляна – печ.Мармурова – г.Еклізі-Бурун – т/с Ат-Чокрак – т/с Букова Поляна – пер.Ангарський – т/с  Поляна МАН – г.Пд. Демерджі – т/с Нижня Джурла – вдсп. Джур-Джур – т/с Ай-Алексій – т/с Чігінітра – пер.Великі Ворота – пер.Малі Врота – пер.Вузькі Ворота – пер.Каллістон – т/с  Нижній Кокасан – по дну Кучук-Карасінського каньону до т/с  Поворотне – т/с Ворон – т/с Маски – т/пр Карагач – м.Судак.

 

III категорія складності

12.           (Е) а/з “Поляна Казок” (м.Ялта) – вдсп. Учан-Су – по Таракташській тропі до т/с Ай-Петрі – т/с Чайний Будиночок – через г.Орлиний Заліт до т/с  Кокозка – по дну Великого Каньону Криму до т/с Бойка – т/с Богатир – т/с Високе – т/с Научний – т/с Сараман – через г.Голий Шпиль та т/с Барсуча Поляна до печ. Мармурова – г.Еклізі-Бурун – т/с Ат-Чокрак – т/с Букова Поляна – пер.Ангарський – т/с Поляна МАН – г.Пд. Демерджі – т/с Нижня Джурла – вдсп. Джур-Джур – т/с Ай-Алексій – т/с Чігінітра – пер.Великі Ворота – пер.Малі Врота – пер.Вузькі Ворота – пер.Каллістон – т/с Нижній Кокасан – по дну Кучук-Карасінського каньону до т/с Поворотне – т/с Ворон – т/с Маски – т/с Карагач – м.Судак.

13.           (Е) м.Старий Крим – монастир Сурб Хач – р.Чорох Су – пер. Джади – долина Караїн – с.Щебетівка – дж. Бакир Баш – г.Ечкі Даг – стр. Каян Арди – стр. Кузун Таш – пер.Гюнешлик – траверс хр.Урбаш – джерело Інарес – пер.Архадереси  – г.Манджил (Ай-Георгій) – м.Судак – г.Сокол  – пер.Св.Анастасії – с.Веселе – стр. Чантран – пер.Уметин Богаз – ущ.Пагарча – траверс хр.Таркез Оба до верхів’їв р.Ай Серез – пер.Маскі – рух по хр. до колишньої т/с Воронська – пер.Лікмен Ганин (Плак’я) – р.Шелен – пер.Построфіль  – каньон стр. Кушень Узень – с.Зеленогір’я – каньон стр. Папанія Узень – пер.Сорос або пер. Аю Кая – ущ.Берлюк – каньон р.Кучук Кара Су – р.Кок – ущ.Шайтан Капу – г.Топарчих Кир – оз.Лахнин Тінах – каньон стр.Лахнин – ущ.Тирхалу – пер.Тулутлу (Малі Ворота) – ур.Чигінітра Нижня – пер.Нефань Баши – Карабі-Яйла з півдня на північний захід – яр Мамут – р.Сх.Суат – ущ. та каньон р.Бурульча – т/с Партизанська – пер.Тирке Центральний  – вдсп. Джур-Джур – пер.Дипліс Південний – Демерджі-Яйла – ущ.Курлюк Су – пер.Бал Кая – стр. Егерек Су – с.Перевальне – каньон р.Кісгич – пер.Кісгич Південний – стр. Беш Коба – верхів’я р.Ангара – пер.Холодний Кулуар – г.Ангар Бурун  – г.Еклізі Бурун – пер.Пд.-Зах. Кулуар г.Еклізі Бурун – дж. Саурган – с.Розове – г.Ай Йорі - пер.Угара Північний – дж. Ак Чокрак - пер.Куш Кая – ур.Стратогай – г.Зейтен Кош – пер.Хабах Кир – стр. Дермен Узень – с.Кипарисне.

Категорія: Нормативна і законодавча база | Додав: Master
Переглядів: 1968 | Завантажень: 300 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 4.0/1
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Статистика

Онлайн всього: 1
Гостей: 1
Користувачів: 0